Autor Wiadomość
boniek007
PostWysłany: Śro 20:57, 26 Kwi 2006    Temat postu: Rola ONZ we współczesnym świecie

W wyniku podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, 24 października 1945 roku powstała organizacja międzynarodowa z siedzibą w Nowym Jorku – Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jest ona następcą Ligi Narodów.
Karta ta została podpisana 26 czerwca 1945 roku w San Francisco, przez 50 krajów. Polska podpisała ją dwa miesiące później. Weszła ona w życie 24 października tego samego roku, po zatwierdzeniu jej przez pięć krajów założycielskich (Chiny, Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Związek Radziecki). Kraje, które zaakceptowały i zatwierdziły Kartę, zobowiązały się do przestrzegania jej postanowień, jako prawa międzynarodowego.
Pomysł zbudowania ONZ, padł już w czasie drugiej wojny światowej, na konferencji w
Teheranie w 1943 roku. Pomysłodawcą był prezydent USA - Franklin Delano Roosevelt, natomiast nazwę dla tej organizacji zaproponował premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.
Dzięki tym dwóm postaciom, powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych i myślę, że należy im się hołd ze strony społeczeństwa. W szczególności Franklinowi Rooseveltowi za pomysł.
W drugiej połowie 1944 roku przedstawiciele Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, USA i ZRSS spotkali się w Waszyngtonie, gdzie przeprowadzili dyskusję na temat zakresu, celów i sposobów działania organizacji. 25 kwietnia 1945 roku odbyła się pierwsza konferencja ONZ w San Francisco, w której uczestniczyło 50 państw z całego świata i byli to zarazem pierwsi członkowie tej organizacji, natomiast dziś liczba państw członkowskich wzrosła do 187 i ciągle się zwiększa. Za członka ONZ uznawana jest również Polska, której przedstawiciele z powodów politycznych nie mogli uczestniczyć w konferencji. Podczas konferencji, 26 czerwca, podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych, czyli akt prawny regulujący działalność ONZ. Do głównych organów ONZ należy Zgromadzenie Ogólne, które składa się z przedstawicieli wszystkich krajów członkowskich; Rada Bezpieczeństwa - która jest najważniejszym organem ONZ; Rada Gospodarcza i Społeczna; Rada Powiernicza; Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Sekretariat - jest to organ wykonawczy pod przewodnictwem sekretarza generalnego oraz Międzynarodowy Trybunał Karny.
Można też wyróżnić organy wyspecjalizowane ONZ. Współpracują one z Organizacją Narodów Zjednoczonych, a w szczególności z Radą Społeczno - Gospodarczą. Do najważniejszych można zaliczyć: Międzynarodową Organizację Pracy (MOP); Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) Światową Organizację Zdrowia (WHO); Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF); oraz Program Narodów Zjednoczonych Ochrony Środowiska (UNEP).
Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła swoją działalność 24 października 1945 roku, kiedy konferencję zatwierdzili stali członkowie Rady Bezpieczeństwa czyli Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA, oraz pozostałe państwa członkowskie.
Poprzez powołanie ONZ nastąpił koniec działalności wspomnianej wyżej Ligi Narodów, która została rozwiązana 18 kwietnia 1946 roku, przekazując swoje zadania i cele nowo powstałej organizacji.
W grudniu 1945, Senat i Kongres USA zaproponowały, aby siedziba ONZ znajdowała się w Nowym Jorku, co zostało zaakceptowane. Siedziba główna ONZ została otworzona 9 stycznia 1951 roku na terenach, które podarował ONZ John Rockefeller (pierwszy ekonomista na świecie), gdzie mieści się do dziś. Poszczególne części tej instytucji funkcjonują jednak w innych miastach świata, między innymi w Genewie, Hadze i Wiedniu.
Celami ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy narodami, rozwiązywanie problemów międzynarodowych, w tym gospodarczych, społecznych, kulturalnych. I to wszystko powinno odbywać się na zasadzie równości społecznej.
Pomiędzy państwami istnieje takie zjawisko jak zdolność do nawiązywania wzajemnych stosunków. Nazywamy to dyplomacją. Większość krajów utrzymuje stosunki dyplomatyczne z innymi państwami, poprzez ambasady. Podstawowym zadaniem takich jednostek, jest ochrona interesów państwa i jego obywateli przebywających za granicą. Ambasady „reklamują” również gospodarkę i kulturę swojego kraju. We współczesnym świecie, gdzie istnieje ryzyko wykorzystania broni nuklearnej, czy atomowej, żadne państwo nie może działać pojedynczo - bez pomocy pozostałych państw.
Aby zostać członkiem ONZ należy spełniać odpowiednie warunki. Między innymi trzeba, w dobrej wierze wykonywać zadania zgodne z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, „niszczyć” przemoc pokojem, powstrzymać się od użycia siły i gróźb, okazywać wszelką pomoc ONZ. Członkiem ONZ może być każde państwo, które popiera pokój i toleruje prawa i obowiązki zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych.
Karta ta nie zawiera żadnych punktów dotyczących zrezygnowania ze współudziału w ONZ. Państwo, które chce zrezygnować ze swoich udziałów w organizacji, musi złożyć odpowiednią deklarację. Przykładem państwa, które wystąpiło z ONZ jest Indonezja, która po jakimś czasie powróciła do organizacji. Za łamanie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, dane państwo może zostać usunięte z ONZ przez Zgromadzenie Ogólne na wniosek Rady Bezpieczeństwa. Taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca, natomiast prowadzono dyskusje na temat wykluczenia RPA za stosowanie apartheidu, czyli segregacji ludzi według rasy. A jak wiadomo, organizacja została powołana do tego, aby wprowadzać równouprawnienie i niszczyć rasizm. Dane państwo może zostać również zawieszone w swoich działaniach, poprzez decyzję podjętą przez Zgromadzenie Ogólne na wniosek Rady Bezpieczeństwa.
Do większych operacji pokojowych ONZ można zaliczyć zahamowanie rozprzestrzeniania się komunizmu, interwencję ONZ do utrzymania niepodległości kraju. Jedna z operacji ONZ dotyczyła wprowadzenia demokracji do Kraju Kambodży oraz zaprowadzenia pokoju w Jugosławii.
Dzisiaj, podczas gdy wiele państw stara się zacieśniać więzy między sobą i współpracować, inne rozpadają się pod wpływem działania sił, z którymi zwykli ludzie nie mogą i nie potrafią walczyć. I dlatego ONZ, powinno robić wszystko, aby tą sytuację zmienić.
Współczesny świat to rozwój nauki i techniki. Wciąż poznajemy coraz to nowe obszary życia. Powstała wizja arkadii, ludzie żyją w przekonaniu, że dzięki rozwojowi wszystko stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Jednak współczesny świat ma niestety również drugie oblicze. Składają się na nie ludzkie dramaty, wokół szerzy się agresja, dyskryminacja i nienawiść. Wybuchają wojny i konflikty na tle etnicznym, rasowym czy religijnym. Codziennie oglądamy „Wiadomości” i jesteśmy świadkami wybuchów podkładanych przez terrorystów bomb, porwań zakładników. Oglądamy tragedie uchodźców, których pozbawiono nadziei i domu. I można zauważyć, że jednak świat nie jest taki piękny jak nam się z początku wydawało. Wszystkie dramaty, tragedie mają swoją podstawę i wydaje mi się, że tą podstawą jest wyższość jednych nad drugimi, dyskryminacja płci, religii i wyznania. Można podać wiele przykładów. Bałkany, Bliski Wschód i kraje zupełnie nam bliskie.
Każda z wyżej wymienionych organizacji ONZ pełni bardzo ważne funkcje. Zadanie i cele Organizacji Narodów Zjednoczonych są wciąż odnawiane i wprowadzane w życie. Jedną z funkcji jest zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju na całym świecie.
Jednak obserwując dzisiejszy świat, zachowanie ludzi, można powiedzieć, że nawet najbardziej popularna i dobrze zorganizowana organizacja, nie podoła wszystkim problemom i konfliktom. A te konflikty wciąż narastają, świat zmierza z złym kierunku.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group