Forum maturaprzecieki Strona Główna maturaprzecieki
WYGRAMY Z MATURA NIE DAMY SIE!!!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polityka międzynarodowa Jagiellonów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum maturaprzecieki Strona Główna -> historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basel




Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 105
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:06, 27 Kwi 2006    Temat postu: Polityka międzynarodowa Jagiellonów

Zaangażowanie się Kazimierza Jagiellończyka w sprawę korony czeskiej i węgierskiej nie było sprawą nową, takie próby podejmowane było przez władców polskich już wcześniej.
W 1438 r. sam Kazimierz Jagiellończyk mógł zostać królem Czech. Natomiast Władysław Warneńczyk zasiadał przez pewien czas na tronie węgierskim. Wtedy rywalizacje o tron czeski, węgierski przegrali Jagiellonowie z Habsburgami i utracili możliwość objęcia tych stolic na okres dłuższy. Niemniej jednak tendencje do mocarstwowej polityki były na dworze Jagiellonów obecne.
W 1457 r. zmarł syn Albrechta Habsburga Władysław Pogrobowiec, nie zostawiając męskiego potomka. Kazimierz Jagiellończyk postanowił wykorzystać sytuację, gdyż żoną jego była Elżbieta Habsburżanka, a więc miał prawo do regencji tronu, gdyż Elżbieta Habsburżanka była siostrą zmarłego króla. Wtedy odwołanie się do linii habsburskiej było niemile widziane w Czechach i na Węgrzech. Zarówno w Czechach jak i na Węgrzech sejmy dokonały wyboru władców narodowych. Na tronie czeskim zasiadł Jerzy z Pobieradu, na tronie węgierskim - Maciej Korwin, który był synem wybitnego dowódcy węgierskiego z bitwy pod Warną Jana Hunyadego.
Kazimierz nie zrezygnował ze starań o koronę tych dwóch państw. Podjął walkę i to walkę bardziej dyplomatyczną ze swoimi przeciwnikami. Jerzy z Pobieradu był władcą husyckim, husytą, nie mógł liczyć na poparcie papieskie, nie mógł liczyć także na poparcie katolickiej części społeczeństwa. Papież Paweł II rzucił na Jerzego z Pobierad u klątwę i zwolnił jego poddanych z przysięgi wierności. Wtedy Kazimierz Jagiellończyk jako jedyny władca europejski zawarł z Jerzym z Pobieradu sojusz. Przymierze zostało zawarte w 1462 r., a w 1468 r. Jerzy z Pobieradu nie mając męskiego potomka na swego następcę wyznaczył syna Kazimierza Jagiellończyka. Układ pomiędzy Kazimierzem a Jerzym z Pobieradu był źle widziany przez Stolicę Apostolską. Pretensje do tronu czeskiego zgłosił też Maciej Korwin. Maciej Korwin został obwołany królem czeskim przez przeciwników Jerzego z Pobieradu. Sejm czeski powołał na tron Władysława Jagiellończyka. Czechy miały więc dwóch władców. W 1471 r. zmarł Jerzy z Pobieradu, po jego śmierci dokonano oficjalnego wyboru Władysława i wówczas objął on tron czeski. Maciej Korwin odebrał Władysławowi Morawy, Śląsk i Łużyce. Władysław został królem jedynie właściwych Czech. To doprowadziło do konfliktu polsko-węgierskiego. Kazimierz Jagiellończyk nie tylko chciał odebrać dla syna Morawy, Śląsk, ale chciał także pozbawić Macieja Korwina tronu węgierskiego, by na tronie węgierskim osadzić swego drugiego syna - Kazimierza. Wyprawa ruszyła w 1471 r. Wojna toczyła się ze zmiennym szczęściem, a w 1479 r. zawarto pokój w Ołomuńcu. Na mocy tego pokoju Morawy, Śląsk i Łużyce pozostawały dożywotnio przy Macieju Korwinie. Jagiellonowie uzyskali potwierdzenie swoich praw do tronu czeskiego, Maciej Korwin zrzekł się pretensji do tego tronu. W 1490 r. zmarł Maciej Korwin. Nie żył już wówczas książę Kazimierz, i wówczas Kazimierz Jagiellończyk wysunął kolejnego swego syna do tronu węgierskiego - Jana Olbrachta. Jana Olbrachta poparła szlachta węgierska. Z pretensjami do tronu węgierskiego wystąpił także sam Władysław Jagiellończyk - król Czech. Władysława Jagiellończyka poparła magnateria węgierska. Doszło do konfliktu pomiędzy braćmi. Obaj zostali obwołani królami Węgier, ale w walce wygrał Władysław, który w 1492 r. został królem węgierskim. Połączył koronę czeską z koroną węgierską. To połączenie dla polskiej racji stanu było niekorzystne, z uwagi na to, że:
- Polska zawsze wykorzystywała jedno z tych państw jako sojusznika przeciwko drugiemu
- zjednoczenie tych obu państw tworzyło siłę, której Polska nie była w stanie się przeciwstawić. Połączone państwa mogły Polsce zagrozić.
Władysław Jagiellończyk zajął co prawda tron węgierski, ale po śmierci swego syna musiał zawrzeć układ z Habsburgami. Kiedy pod Mochaczem zginął Ludwik Jagiellończyk tron węgierski przejęli Habsburgowie. To oni wyszli zwycięsko z rywalizacji z Jagiellonami, opanowali Europę środkową. W 1492 r. zmarł Kazimierz Jagiellończyk. Był jednym z lepszych władców Polski. Umiał rządzić, władzą dzielić się nie lubił, ale władzy też nie nadużywał. Jego następcą został Jan Olbracht.
W 1440 r. na Litwie został zamordowany wielki książę Zygmunt Kiejs tutowicz. W tym czasie Władysław Warneńczyk obejmując tron węgierski nie był w stanie interweniować. Dlatego na swego namiestnika na Litwie wyznaczył Kazimierza Jagiellończyka. Władysław Warneńczyk obawiał się zerwania unii polsko-litewskiej, gdyby wybrany został nowy wielki książę.
Kazimierz Jagiellończyk nie słuchając brata, został wielkim księciem. Władysław Warneńczyk zajęty przygotowaniami do wojny z Turcją nie interweniował. Po śmierci Władysława Warneńczyka tron krakowski zaproponowano Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ale jednocześnie postawiono warunki:
- Litwa miała zostać podporządkowana Koronie,
- Wołyń i Podole miały zostać wcielone do Korony,
Kazimierz Jagiellończyk na te warunki nie chciał się zgodzić, gdyż:
- jego władza na Litwie, gdzie był władcą dziedzicznym, uległa by osłabieniu,
- Litwa prawdopodobnie oderwała by się od Korony, bojarzy by się na te warunki nie zgodzili.
Separatyści litewscy postawili bowiem sprawę na ostrzu noża: jeżeli Kazimierz przyjmie koronę polską, należy wybrać nowego Wielkiego Księcia i zerwać unię. Wówczas Kazimierz podjął rozmowy ze stroną polską i zakończył te rozmowy sukcesem. Obejmował tron krakowski zachowując jednocześnie wszelkie prawa na Litwie. Oba państwabyły połączone osobą władcy - unią personalną. Ponadto, aby uspokoićbojarów litewskich wydał przywilej gwarantujący nienaruszalność granicy litewskiej. W 1447 r. odbyła się koronacja. Rządy Kazimierza Jagiellończyka na Litwie to czas stabilizacji. Zabójcy poprzedniego księcia zostali ukarani. Natomiast obejmując tron krakowski Kazimierz musiał się liczyć z problemami. Jednym z pierwszych jego posunięć było ułożenie jego stosunków z Tatarami krymskimi. Na południu zamierzał przywrócić zwierzchnictwo Korony nad Mołdawią, poprzez osadzenie jednego z kandydatów na tronie mołdawskim. Wyprawa na Mołdawię zakończyła się klęską Kazimierza, ale na tyle wystraszyła władców mołdawskich, że złożyli oni hołd lenny królowi polskiemu.
Po 1470 r. granica wschodnia i płd. wsch. stała się znowu zagrożeniem za sprawą państwa moskiewskiego i Tatarów. W 1462 r. na tronie moskiewskim zasiadł Iwan III. Iwan III jako główne hasło swojej polityki zagranicznej podjął starania o zjednoczenie wszystkich ziem ruskich. Jednoczenie ziem ruskich musiało się odbyć kosztem Litwy.
Widząc to Kazimierz Jagiellończyk zawarł sojusz z Tatarami Złotej Ordy przeciwko Iwanowi III. Sam Iwan III zawarł sojusz z Tatarami krymskimi przeciwko Polsce. Doszło do najazdu tatarskiego na Podole w 1471 r., a trzy lata później do najazdu na Ruś. W 1453 r. Turcy zajęli Konstantynopol, dążąc do rozszerzenia swego terytorium zajęli w 1475 r. kolonię włoską na Krymie - Kaffę. W roku następnym wojska tureckie zaatakowały Mołdawię. Mołdawia nie widząc możliwości ratunku czy pomocy ze strony Korony, zerwała zależność lenną od korony i uznała zwierzchnictwo węgierskie, licząc na pomoc Węgier przeciwko Turcji. Z tym Kazimierz Jagiellończyk nie chciał się zgodzić i dalej traktował Mołdawię jako swoje lenno.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum maturaprzecieki Strona Główna -> historia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin